Descrierea produsului Canon imageFORCE 4045 MFP 7236C006 imprimantă laser de format mare + toner + inst.
| Imprimare automată față-verso (Duplex) | Da |
| Număr standard de buncăre de intrare | 3 |
| Numărul maxim de rezervoare de intrare | 5 |
| Alimentator automat de documente | Da |
| Fax | Opțional |
| Format maxim de imprimare/media | SRA3 (450×320mm) |
| Interfața imprimantei | USB+LAN+WIFI |
| Viteza maximă de imprimare (A4 pe minut) | 45 |
| Rezoluția reală a imprimantei (în DPI) | 4800x2400 |
| Tip scanner | Plat |
| Rezoluția reală a scanerului (în DPI) | 600x600 |
| Multifuncție | Da |
| Tehnologie de imprimare | LED |
| Culoarea imprimării | Alb-negru |
| Memorie internă | 3 GB |
| Sistem de umplere | Cartușe combinate |
CANON imageFORCE 4045 MFP + toner + instalare
Dispozitiv multifuncțional color de bază de înaltă calitate pentru formatul A3, destinat să asigure nevoile de bază ale biroului. Funcții pentru imprimare și scanare de zi cu zi, care utilizează tehnologia imageFORCE, asigurând că munca nu se oprește niciodată.
Canon imageFORCE este mai mult decât o simplă imprimantă – calitate excepțională a imprimării și securitate inteligentă într-un singur echipament IT performant. Datorită tehnologiei OLED, oferă culori mai vii și mai precise, cu o rezoluție de 4800 dpi și o claritate excepțională.
Totuși, nu este vorba doar despre calitatea imaginii – imageFORCE este echipat și cu detectare integrată a amenințărilor, bazată pe algoritmi de învățare automată, control performant al dispozitivului și măsuri de protecție pentru conformitate, care vă ajută să vă protejați datele și să respectați standardele de securitate ale companiei dumneavoastră.
Indiferent dacă imprimați de pe un computer desktop, un dispozitiv mobil sau vă creați propriul dispozitiv, imageFORCE se asigură că fiecare document va fi clar, sigur și fără probleme.
Instalați aplicații care îmbunătățesc capacitățile dispozitivelor imageFORCE, inclusiv imprimarea securizată, automatizarea fluxurilor de lucru și integrarea mobilă.
Modelul imageFORCE 4030 este fabricat din materiale reciclate, cu peste 30% conținut de plastic reciclat și 5% conținut de oțel reciclat. Este compact, ușor și construit pe un cadru sudat solid, care îi conferă o rezistență excepțională. Datorită consumului redus de energie, este o alegere excelentă pentru utilizatorii care doresc să își atingă obiectivele de sustenabilitate.
Avantaje principale:
* viteză impresionantă de imprimare de 45 pag./min., viteză de scanare duplex de până la 120 de imagini pe minut
* capacitatea alimentatorului automat: 100 de coli, capacitatea hârtiei a unității principale: 1.200 de coli, capacitate maximă a hârtiei: 2.300 de coli
* calitate înaltă a imprimării de până la 4.800 × 2.400 dpi – o îmbunătățire semnificativă față de modelele anterioare și cea mai mare rezoluție atinsă de o imprimantă de birou
* interfață de utilizator intuitivă și modernă pentru imprimare fluentă și simplă și scanare rapidă
* productivitate mai mare - lucrați mai rapid datorită pornirii ușoare și fiabilității ridicate, care va ajuta echipele să mențină compania în mișcare - compatibilitatea cu uniFLOW Online asigură conectarea fără probleme la fluxurile de lucru
* operare simplă - simplă, intuitiv și silențios - datorită pașilor clari de pe ecran, datorită controlului ușor și previzualizării inteligente, care afișează imprimarea exact așa, cum va arăta, puteți face mai multe și nimic nu vă va surprinde
* securitate fiabilă și proactivă - protejați fiecare document cu ajutorul unei protecții versatile, setări de securitate bazate pe inteligență artificială și verificare robustă - datele dvs. vor rămâne criptate, dispozitivele dvs. vor rămâne protejate, iar echipele dvs. vor rămâne încrezătoare și productive
* îndeplinirea obiectivelor de sustenabilitate - datorită consumului mai redus de energie, datorită componentelor cu durată lungă de viață și materialelor reciclate, fiecare imprimare este o alegere mai inteligentă pentru compania dumneavoastră – și cu un impact mai mic asupra planetei
SPECIFICAȚIILE IMPRIMANTEI:
Tip dispozitiv: dispozitiv multifuncțional monocrom pentru format A3
Funcții disponibile: imprimare, copiere, scanare, trimitere și, opțional, faxare
Tehnologie de imprimare: expunere OLED
Rezoluție de imprimare [DPI]: 2400 x 4800
Capacitatea tăvii de hârtie (A4, 80 g/m2):
* standard: 1.200 coli
- 100 coli: 1× tavă multifuncțională
- 550 coli: 2× tavă standard
* maxim: 2.300 coli (cu unitatea de alimentare cu hârtie BB1 (Cassette Feeding Unit-BB1))
Capacitate de ieșire a hârtiei (A4, 80 g/m2):
* standard: 250 de coli
* maxim: 645 de coli (cu finisorul intern N1 (Inner Finisher-N1) și tava pentru copii T2 (Copy Tray-T2))
Opțiuni de finisare:
* sortare, grupare, derulare, coasere, perforare, capsare fără capse (ECO), broșare la cerere (opțiunile de finisare finală variază în funcție de dispozitivele conectate)
Tipuri de suporturi acceptate:
* tava multifuncțională: hârtie subțire, hârtie curată, hârtie reciclată, hârtie colorată, hârtie rezistentă, hârtie cu finisaj de suprafață (257 până la 300 g/m2 necesită kitul de ajustare a suporturilor A1 (Media Adjustment Kit-A1)) hârtie de calc hârtie lipită, folii transparente etichete, hârtie perforată, antet de scrisoare, plic
* tava superioară: hârtie subțire, hârtie curată, hârtie reciclată, hârtie colorată, hârtie rezistentă, hârtie lipită, hârtie translucidă hârtie perforată, hârtie cu antet și plic
* tava inferioară: hârtie subțire, hârtie curată, hârtie reciclată, hârtie colorată, hârtie rezistentă, hârtie lipită, hârtie translucidă hârtie perforată, hârtie cu antet și plic (este necesar accesoriul pentru alimentatorul de plicuri A (standard))
Dimensiuni de suporturi acceptate:
* tava multifuncțională:
- dimensiune standard: SRA3, A3, A4, A4R, A5, A5R, A6R, B4, B5, B5R
- dimensiune utilizator: 98,4 × 139,7 mm până la 320,0 × 457,2 mm
- mărime universală: 100,0 × 148,0 mm până la 304,8 × 457,2 mm
- plicuri: COM10 nr. 10, Monarh, ISO-C5, DL
- dimensiunea plicurilor utilizatorului: 98,0 × 98,0 mm până la 320,0 × 457,2 mm
* tavă superioară:
- dimensiune standard: A4, A5, A5R, A6R, B5
- dimensiune utilizator: 105,0 × 148,0 mm până la 297,0 × 215,9 mm
- plicuri: ISO-C5
* tava inferioară:
- dimensiune standard: A3, A4, A4R, A5, A5R, A6R, B4, B5, B5R
- dimensiune utilizator: 105,0 × 148,0 mm până la 304,8 × 457,2 mm
- plicuri (necesită accesoriul standard pentru plicuri A): COM10 (nr. 10), Monarch, DL
Gramaje suporturilor acceptate:
* tavă multifuncțională: 52 până la 300 g/m2 (doar 60 până la 300 g/m2 cu suport pentru kitul de ajustare a presiunii suportului A1 Media Adjustment Kit-A1; kitul de ajustare a presiunii suportului A1 (Media Adjustment Kit-A1) este necesar la utilizarea suporturilor cu finisaj de suprafață (257–300 g/m2))
* tavă superioară/inferioară: 52 până la 256 g/m2; față-verso: 52 până la 220 g/m2
TIPĂRIRE:
* viteză de tipărire:
- simplex: până la 45 pag./min (A4), până la 22 pagini/min (A3), până la 25 pagini/min (A4R)
- față-verso:: până la 45 pag./min (A4), până la 22 pagini/min (A3), până la 25 pagini/min (A4R)
* rezoluție de imprimare: până la 4800 × 2400 dpi
* timp de încălzire: aprox. 4,0 secunde în modul de pornire rapidă, 10 secunde din modul de repaus
* limbaje de descriere a paginii (PDL): standard: UFR II, PCL6/PCL5; opțional: Adobe PostScript 3TM
* imprimare standard din sistemul de operare: Android, Windows 10/11, Chrome OS, macOS (versiunea 11.2.2 sau mai nou), iOS (versiunea 15.2 sau o versiune mai nouă), iPadOS
* imprimare de pe dispozitive mobile și din cloud: AirPrint, Mopria, IPP Everywhere, Canon PRINT, uniFLOW Online și Universal Print
Este disponibilă o gamă variată de aplicații și soluții pe platforma MEAP, care asigură imprimarea de pe dispozitive mobile sau de pe dispozitive conectate la internet și din servicii cloud, în funcție de cerințele dumneavoastră.
* funcții de imprimare: imprimare securizată, filigran de securitate, antet/subsol, aspect pagină, imprimare față-verso, dimensiuni/orientări mixte ale hârtiei, consum redus de toner, imprimare postere, reținere forțată a imprimării, data imprimării, imprimare programată, imprimare prin imprimantă virtuală
* sisteme de operare:
- UFR II: Windows 10 / 11 / Server 2016 / Server 2019 / Server 2022 / Server 2025, macOS (versiunea 11.7 sau o versiune ulterioară)
- PCL: Windows 10 / 11 / Server 2016 / Server 2019 / Server 2022 / Server 2025
- PS: Windows 10 / 11 / Server 2016 / Server 2019 / Server 2022 / Server 2025, macOS (versiunea 11.7 sau mai nou)
- PPD: Windows 10 / 11, macOS (11.7 sau mai nou)
COPIERE:
* viteză de copiere:
- simplex: până la 45 pag./min (A4), până la 22 pagini/min (A3), până la 25 pagini/min (A4R)
- față-verso:: până la 45 pag./min (A4), până la 22 pagini/min (A3), până la 25 pagini/min (A4R)
* timpul de imprimare a primei copii: aprox. 5,3 secunde
* rezoluția de copiere: 600 × 600 dpi
* copii multiple: până la 9.999 de copii
* mărire - mărire variabilă: 25 până la 400 % (în pași de 1 %)
* alte funcții de copiere: rapoarte presetate de reducere/mărire în funcție de suprafață, copiere față-verso, setarea densității, selectarea tipului originalului, modul întrerupere, carte pe două pagini, original față-verso, sortare, versiuni, N pe 1, originale de dimensiuni diferite, claritate, ștergerea ramei, cotor, copierea actelor de identitate, omiterea paginilor goale, original de dimensiune liberă, copie de rezervă, mostră copie
SCANARE:
* rezoluția de scanare: 600 × 600 dpi
* tip: standard - scaner color, alimentator de documente cu o singură trecere DADF-F1 (2 fețe la 2 fețe) - detectarea alimentării multiple a foilor este acceptată ca echipament opțional; DADF: alimentator automat duplex de documente
* viteza de scanare:
alimentator cu o singură trecere DADF F1:
- scanare simplex: 80/80 (300 × 300 dpi, trimitere)
- scanare duplex: 120/120 (300 × 300 dpi, copiere)
* capacitatea de hârtie a alimentatorului de documente (80 g/m2): până la 100 de coli
* originale/gramaj admise: gramajul suporturilor pentru alimentatorul de documente
- scanare simplex: 38 până la 128 g/m2 (alb-negru/color)
- scanare duplex: 50 până la 128 g/m2 (alb-negru/color)
* metodă de scanare: scanare de tip Push, scanare de tip Pull, scanare în rețea, scanare pe suport de memorie (dispozitiv de memorie USB), scanare către dispozitive mobile, scanare către servicii cloud (uniFLOW Online)
* dimensiuni media acceptate:
- max.dimensiunea sticlei pentru scanare: până la 297,0 × 431,8 mm
- dimensiunea suporturilor pentru alimentatorul de documente: A3, A4, A4R, A5, A5R, A6R, B4, B5, B5R, B6R
- dimensiune personalizată: 48,0 × 85,0 mm până la 304,8 × 431,8 mm
* originale acceptate/gramaj:
gramajul suporturilor pentru alimentatorul de documente:
- scanare simplex: 38 până la 128 g/m2
- scanare duplex: 50 până la 128 g/m2
* scanare controlată de pe PC:
- Color Network ScanGear2 pentru interfața TWAIN și WIA
- sisteme de operare acceptate: Windows 11 / Server 2016 / Server 2019 / Server 2022 / Server 2025
FAX:
* max. număr de linii conectate: 1
* rezoluție (dpi): 400 × 400 (ultrafină), 200 × 400 (foarte fină), 200 × 200 (fină), 200 × 100 (normală)
* viteză modem: Super G3: 33,6 kb/s, G3: 14,4 kb/s
* metodă de compresie: MH, MR, MMR, JBIG
* memorie fax: până la 30 000 de pagini (2000 de sarcini)
* apelare rapidă: max. 200
* presetări de grup/destinatari: max. 199 de prefixe
* apelare secvențială: max. 256 de adrese
* copiere de rezervă a memoriei: da
* dimensiune pentru trimitere/recepție:
- trimitere: A3, A4, A4R, A5*1, A5R*1, B4, B5*2, B5R*1 (*1 se trimite ca A4, *2 se trimite ca format scurt B4)
- recepție: A3, A4, A4R, A5, A5R, B4, B5, B5R
* funcții fax: numele expeditorului (TTI), trimitere directă, trimitere întârziată, previzualizare, notificare de finalizare a lucrării, raport de transmisie, întreruperea transmisiei, transmisie secvențială, trimitere către parolă/subadresă, către căsuță confidențială
FUNCȚII DE TRIMITERE (SEND):
* destinație: standard - E-mail / FAX prin internet (metodă de autentificare OAuth 2.0 disponibilă prin SMTP)0 în Microsoft Exchange Online și Google Workspace), SMB, FTP, SFTP, FTPS, WebDAV; opțional - Super G3 FAX
* agendă/apelare rapidă: LDAP (2 000) / locală (1 600) / apelare rapidă (200)
* protocol de comunicație: fișier - FTP (TCP/IP), SFTP (TCP/IP), FTPS (TCP/IP), SMB 3.1.1 (TCP/IP), WebDAV; e-mail/iFax - SMTP (trimitere), POP3 (recepție)
* format fișiere: standard: TIFF (MMR), JPEG - numai simplex, PDF (compact, cu posibilitate de căutare, PDF/A-1a, A-1b, PDF/A-2a, PDF/A-2b, PDF/A-2u, PDF/A-3a, PDF/A-3b, PDF/A-3u, vectorizare și netezire, criptat), XPS (compact, cu posibilitate de căutare), PDF/XPS (semnătură dispozitiv, semnătură utilizator), Office Open XML (PowerPoint, Word); opțional - PDF (vectorizare și netezire), PDF/XPS (semnătură utilizator)
* funcții universale pentru trimitere (SEND): selectarea tipului originalului, original față-verso, carte pe două pagini, originale de dimensiuni diferite, setarea densității, claritate, ștergerea cadrului, construire lucrare, trimitere întârziată, previzualizare, notificare privind executarea lucrării, nume fișier, subiect/mesaj, răspuns, prioritate e-mail, raport de transmitere, orientarea conținutului originalului, omiterea paginilor goale ale originalelor, eliminarea culorilor
OPȚIUNI DE CONECTARE și SW:
Interfețe:
* interfață Ethernet/LAN (1000 Base-T/ 100-Base TX/ 10-Base-T) - interfață de rețea pentru conectarea prin cablu a imprimantei la rețeaua locală de calculatoare (conector RJ-45)
* WiFi wireless 802.11b/g/n - interfață pentru conectare wireless la rețeaua Wi‑Fi de acasă sau de la birou și imprimare de pe dispozitive mobile
* USB (pentru conectare directă la computer sau conectarea dispozitivelor externe
- standard: 2× USB 2.0 (gazdă), 1× USB 2.0 (dispozitiv)
- opțional: interfață pentru controlul copierii
FUNCȚII SUPLIMENTARE:
* volum lunar de imprimare recomandat: 2500 până la 30 000 de pagini pe lună (RMPV)
* procesor: procesor dual-core cu frecvența de 1,6 GHz
* memorie: imprimantă - RAM 3,0 GB
* stocare standard: 64 GB eMMC (stocare opțională: 256 GB SDD)
* panou de control: panou tactil color TFT LCD WVGA cu diagonală de 17,8 cm, cu tehnologie tactilă capacitivă (poziționabil mecanic)
PARAMETRI FIZICI:
Dimensiuni (l×a×î) [mm]: 565 mm × 712 mm × 862 mm
* spațiu pentru instalare (l×a):
- de bază: 978 × 1 141 mm (cu ușa din dreapta deschisă, tava multifuncțională extinsă și sertarul pentru hârtie deschis)
- configurație completă: 1 285 × 1 141 mm (cu sertarul finisorului intern extins la maximum + tava pentru copii T2 (Copy Tray-T2) extinsă la maximum + sertarul pentru hârtie deschis)
Greutate [kg]: cca 69
Mediu de funcționare:
* temperatură: 10 până la 30 °C
* umiditate: 20 până la 80 % UR (fără condensare)
* imprimantă fabricată cu peste 30% conținut de plastic reciclat și 5% conținut de oțel reciclat
* standarde: certificat Blue Angel
ALIMENTARE:
* sursă de alimentare: 220 până la 240 V, 50/60 Hz, 4 A
* consum de energie: max. cca 1500 W, copiere (scanare continuă cu alimentator automat de documente duplex DADF): cca 642 W, mod de așteptare: cca 96 W, mod repaus: cca 0,8 W
* consum tipic de energie electrică (TEC): 0,48 kWh
- informații detaliate privind directiva Erp Lot6/26 pot fi găsite la: https://www.canon-europe.com/for_work/lot26/
Nivel de zgomot [dB]:
* presiune acustică: în timpul funcționării (poziția persoanei aflate în apropiere) - 50 dB alb-negru simplex/duplex; mod de așteptare: silențios
* nivel de putere acustică: în timpul funcționării (simplex) - 64 dB, Kv 3 dB
* mod de așteptare: silențios (nivelul presiunii acustice în fiecare poziție a persoanei aflate în apropiere se situează sub nivelul criteriului absolut pentru zgomotul de fond specificat de norma ISO 7779)
Software și administrarea imprimantei:
* monitorizare și raportare: uniFLOW Online
* instrumente de administrare la distanță: consola iW Enterprise Management Console, serviciu de distribuție și administrare la distanță, serviciu de monitorizare
* aplicație Print Support: Canon Print Assistant
* software de scanare: Color Network ScanGear 2
* instrumente de optimizare: instrumentul de configurare Canon Driver Configuration Tool
* platformă: platforma MEAP (Multifunctional Embedded Application Platform)
Specificații de securitate: administrarea autentificării și a accesului, securitatea rețelei, a documentelor și a dispozitivului, administrarea dispozitivului și audituri, pentru mai multe detalii consultați paginile producătorului https://www.canon.cz/business/products/office-printers/multifunction/black-and-white/imageforce-4000-series/specifications/imageforce-4045.html
Surse opționale de hârtie și dispozitive opționale de ieșire: vezi paginile producătorului https://www.canon.cz/business/products/office-printers/multifunction/black-and-white/imageforce-4000-series/specifications/imageforce-4045.html
Accesorii hardware:
* cititor de carduri: kit de conectare pentru circuitul integrat al cititorului de carduri B4 (IC Card Reader Attachment-B4)
* alte tipuri de imprimare: kit de detectare a alimentării duble pentru alimentatorul de documente A1 (Document Feeder Double Feeding Detection Kit-A1), kit opțional de montare pentru cititor A2 (Option Attachment kit for Reader-A2), kit de reglare a presiunii suportului media A1 (Media Adjustment Kit-A1), tavă auxiliară B1 (Utility Tray-B1) (doar pentru imageFORCE 4045)
Suplimente de sistem și drivere opționale:
* accesorii de imprimare: kit imprimantă PS BT1 (PS Printer Kit-BT1), set internațional de fonturi PCL A1 (PCL International Font Set-A1)
* suplimente pentru trimitere: kit universal pentru trimitere, vectorizare și netezire PDF A1 (Universal Send Trace & Smooth PDF Kit-A1), kit de semnătură digitală a utilizatorului pentru trimitere universală C1 (Universal Send Digital User Signature Kit-C1)
* imprimare coduri de bare: kit pentru imprimarea codurilor de bare D1 (Barcode Printing Kit-D1)
* accesorii de sistem: kit opțional pentru stocarea datelor B1 (Optional Data Storage Kit-B1)
* accesorii fax: placă fax Super G3 BV1 (Super G3 FAX Board-BV1), kit fax la distanță A1 (Remote Fax Kit-A1)
Alte opțiuni:
* cartuș de capse: cartuș de capse Z1 (Staple Cartridge-Z1)
* accesorii pentru facilitarea accesului: mâner pentru alimentatorul automat de documente A1 (ADF Access Handle-A1)
Consumabile:
* toner 1011 BK
* randament estimat (la acoperire de 6%): toner 1011 BK - 30 000 pagini
Conținutul pachetului:
* imprimantă multifuncțională Canon imageFORCE 4030 MFP + toner original negru 1011 BK (C-EXV 1011 - 30 000 pagini) + instalare profesională (pachet de instalare pentru asigurarea instalării profesionale de către un tehnician autorizat)
* alimentator automat duplex cu o singură trecere pentru originale (DADF-F1) – pentru scanare și copiere automată față-verso, cu capacitate de până la 100 de coli
* 2× tavă inferioară de hârtie încorporată (capacitate 2× 550 coli) + tavă laterală multifuncțională (100 coli)
* cablu de alimentare, cilindri optici (fotocilindri) - preinstalați, recipient pentru toner rezidual - preinstalat
* ghid de instalare și manual de utilizare
- cablurile de date, suportul BB1 și alte accesorii nu sunt incluse în pachet
Garanție: 12 luni
Link către site-ul producătorului: https://www.canon.cz/business/products/office-printers/multifunction/black-and-white/imageforce-4000-series/specifications/imageforce-4045.html















Monitoare
Laptopuri
Calculatoare desktop și de gaming